Ako bojovať proti akné

Ilustračný obrázok

Mojej dvanásťročnej dcére sa prvé vyrážky objavili vo veku 8 (!) rokov a odvtedy bojujeme. Niekedy sa nám darí viac, inokedy menej, podľa toho, ako si moja slečna chytá tvár špinavými rukami, pretože, je to ešte stále len dieťa a starostlivosť o pleť je zatiaľ pre ňu na xy mieste. Snažím sa však na ňu pozitívne pôsobiť ako najlepšie viem. Ak aj vy máte doma podobné trampoty s teenagerom, alebo sama bojujete s akné, mám pre vás zopár tipov.

5 tipov ako účinne zatočiť s akné

  1. Hygiena pokožky je na prvom mieste. Ráno a večer umyjeme tvár umývacím gélom a dočistíme antibakteriálnou pleťovou vodou/tonerom. Vyhradíme si malý uteráčik na tvár, ktorý používame len na tento účel a ten každé dva-tri dni vymieňame a perieme na 60C. Môj tip: ktorákoľvek lekárenská značka kozmetiky bude vhodná.
  2. Hydratácia je potom, čo v prvom bode pokožku zbavíme nadmerného mazu, nevyhnutná. Inak sa pleť zblázni a bude vyrábať nadprodukciu kožného mazu z čoho vznikajú ďalšie biele zapálené boľačky a následne čierne bodky. Môj tip: opäť siahnite po lekárenskej kozmetike a vyberte si hydratačný krém na aknóznu, problematickú pleť.
  3. Kamufláž je od veku dvanásť-trinásť rokov na mieste. Najviac začervenané miesta opatrne zatrite korektorom opäť s antibakteriálnymi účinkami. Môj tip: nanášajte ho lokálne pomocou vatovej tyčinky.
  4. Antibakteriálnu masku nanášajte na čistú, suchú pleť dvakrát do týždňa. Môj tip: ak má vaše dieťa s týmto problém, aplikujte si masku spolu s ním. Ono masku proti akné, vy zvoľte hydratačnú, či protivráskovú starostlivosť.
  5. Zverte sa/svoje dieťa do rúk odborníkom. Hĺbkové čistenie pleti v kozmetickom salóne, či pri ťažších formách akné u dermatológa, vám pri pravidelných návštevách prinesie prekvapivo žiadúce účinky. Môj tip: po ošetrení, ktoré je trochu nepríjemné, až bolestivé, si zájdite spolu napríklad do kina, alebo zvoľte inú vhodnú formu odmeny ako „bolestné“.

Zopár ďalších účinných tipov proti akné

  •  Najlepší a najúčinnejší krém proti akné, aký sme zatiaľ doma vyskúšali, je krém Phys-AC Global od lekárenskej značky A-Derma. Ľahké nečistoty miznú doslova z večera do rána. Redukuje čierne bodky a znižuje tvorbu kožného mazu.

  • Veľmi účinnými maskami, ktoré okamžite znižujú začervenanie a pri pravidelnom používaní výsledky nenechajú na seba dlho čakať sú Nimbová (neem) minerálna maska Akamuti a bylinný prášok Tarika, značka Ecce Vita. Tarika je vyslovene prášok určený na zanesenú pleť s nečistotami. Pri ťažších formách sa používa dokonca dvakrát denne. Vyhladzuje drobné jazvičky a stopy po akné a používa sa aj na rosaceu (rozšírené červené žilky na pokožke) a škvrny na pleti. Použitie: 1/3 čajovej lyžičky prášku rozmiešame s miske s vodou, alebo kvetinovou vodou na kašičku a pomocou štetca nanesieme na tvár. Môžeme jemne vmasírovať a necháme 25 minút pôsobiť. Potom masku opláchneme teplou vodou a nanesieme hydratačný krém.
  • Podľa možnosti si tvár NECHYTAJTE a už vôbec nie špinavými rukami. Toto je u teenagerov najťažší bod. Nepomôže nič iné len vysvetľovať a vysvetľovať.

Pred liečbou práškom Tarika

Po týždni aplikácie Tarika prášku

Budem rada, ak mi do komentárov napíšete svoje tipy na účinný boj proti akné a spomeniete aj konkrétne prípravky, ktoré vám s týmto problémom pomohli najviac. 

Obrázky zdroj: pexels.com; BioNatural.sk; archív autorky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *