Minimalizmus ako životný štýl

Žijeme vo svete pretlaku a materiálneho dostatku. Všimli ste si, ako nám televízne, printové aj internetové reklamy vnucujú svoje produkty a stoj čo stoj nás presviedčajú o tom, že tie ich produkty rozhodne potrebujeme? Najnovší iphone, ekologický vysávač, inovatívna riasenka (modelky v reklamách majú aj tak umelé riasy), kniha o tom, ako efektívne popretŕhať burinu a čo ja viem čo ešte. Aj vy zrazu nadobúdate pocit, že bez tých vecí nemôžete žiť? Môžete. Verte mi. Naozaj môžete.

Minimalizmus je životný štýl ktorý vás naučí vlastniť len minimum vecí. Ortodoxná vetva dokonca vraví, že ich nemáte vlastniť viac, ako 100. Áno, čítate dobre. Len 100 všetkých vecí, z ktorých môže byť vo vašom šatníku len 33! Ľahšie formy vám neurčujú číslo, koľko vecí máte vlastniť. Je to skôr návod na zjednodušenie vašej domácnosti a aký si know-how nakupovania.

Ak si však myslíte, že minimalizmus ako životný štýl je len o tom, ako upratať svoju domácnosť, mýlite sa. Minimalizmus je aj o tom, aby ste prevetrali svoje vzťahy a dali si do poriadku vaše každodenné aktivity. Minimalizmus vás naučí, ako vyhodiť to, čo už nepotrebujete a čo vás oberá o čas a pozornosť, ktorú by ste inak venovali zmysluplnejším veciam a to doslova a do písmena: zbaviť sa nepotrebných vzorcov správania a áno, aj vzťahov. Ako minimalista sa zbavíte toho, čo nepotrebujete, aby ste sa mohli sústrediť na to, čo potrebujete. Uprataná domácnosť, prehľadné skrine, čisté vzorce správania, čisté vzťahy a v neposlednom rade neporovnávanie sa s inými.

Prečo sa stať minimalistom

 • Urobíte miesto potrebným veciam – majte v skriniach a skrinkách len veci, ktoré naozaj používate/nosíte a potrebujete. Ostatné vám len zaberá miesto. Vyhoďte to.
 • Sloboda – Hromadenie vecí je ako guľa na nohe. Bráni nám voľne sa pohybovať. Buďte slobodní od bezmyšlienkovitého nakupovania, od dlhov, mínusov na účte.
 • Viac času na seba – Menej času stráveného nakupovaním a upratovaním vám prinesie viac času na svoje hobby, športovanie a stretávanie sa s ľuďmi. Takými naozajstnými. Nie tými na sociálnych sieťach.
 • Naučíte sa nakupovať – Zrazu zistíte, že pred každým otvorením peňaženky si kladiete otázku:„Naozaj to potrebujem, alebo sa mi to len páči?“ To neznamená, že odteraz začnete chodiť v jednom a tom istom svetri a džínsoch. Vôbec nie. Naopak. Naučíte sa nakupovať len to, čo naozaj potrebujete a v rozumnom počte. Vybudujte si tzv. capsule warderobe – šatník jednotlivých kúskov, ktoré sa dajú spolu rôzne kombinovať. Nezabudnite tiež, že sa oplatí investovať skôr do kvality ako do kvantity (ak čierna kabelka tak jedna poriadna kožená a nie tri nevkusné z „číňáku“) a kupujte nadčasové veci (tie, ktoré nepodliehajú módnemu diktátu).
 • Menej je viac – Je to jednoduché: čím menej vecí vlastníte, tým menej sa budete musieť báť, že o ne prídete. Čím menej sa budete strachovať, tým menej sa budete stresovať a to vám prinesie viac pokoja a sebavedomia. Áno, aj sebavedomia.
 • Lepší pocit. V čistej, prevzdušnenej domácnosti sa budete cítiť oveľa lepšie a nebudete musieť stále niečo niekam odkladať.
 • Matka Zem. Minimalizmus je environmentálny krok, pretože čím menej vecí budete hromadiť, tým menej ich budete vyhadzovať a zaťažovať tak prírodu.

Ako začať žiť minimalizmus

 • Zoznam. Spíšte si zoznam dôvodov, prečo sa chcete stať minimalistom. Chcete, aby vám stačila len jedna skriňa? Chcete mať viac času na svoje deti? Na priateľov? Chcete sa menej obávať o svoj hmotný majetok? Chcete začať sporiť? Chcete prestať žiť v červených číslach? Keď uvidíte svoje dôvody čierne na bielom, hneď budete vedieť, v ktorej oblasti sa máte začať správať ako minimalista.
 • Načo mať všetko dvojmo? Vezmite si papierovú škatuľu a vložte do nej všetko, čo máte dvojmo: dve sivé šály, dva ručné šľahače, dva kalendáre na ten istý rok, dve odmerky na mlieko, dva-tri-štyri béžové laky na nechty. Potom škatuľu prelepte lepiacou páskou a umiestnite ju na mesiac z dohľadu. Ak ju počas toho obdobia nebudete potrebovať a nič z jej obsahu vám nebude chýbať, darujte ju tomu, o kom viete, že by sa mu veci z nej ešte zišli.
 • Cestujte naľahko. Nabudúce, keď sa vyberiete na dovolenku, zbaľte si o polovicu menej vecí ako zvyknete. Ak idete niekam na 5 dní, zbaľte sa len na 3 dni. Rátajte s tým, že si najnutnejšie veci preperiete na hoteli, alebo si oblečiete jeden a ten istý kus oblečenia dvakrát.
 • Pripravujte podobné jedlá. Keď sa zamyslíte nad tým, koľko času strávite plánovaním rodinného jedálnička a následným blúdením po obchodoch, je jasné, že sa dá ubrať aj v tomto smere. Spíšte si zoznam najobľúbenejších jedál vašej rodiny a tie striedajte.
 • Nekupujte módne výstrelky. Kupujte nadčasové veci, ktoré, ak investujete do kvalitných materiálov, budete nosiť roky. To isté platí o bižutérií, topánkach a kabelkách.
 • Pretrieďte si knižnicu. Knihy, ktoré sú vám drahé a chcete sa k nim kedykoľvek vrátiť a ešte si ich prečítať, si nechajte. Ostatné posuňte ďalej, či odvezte do antikvariátu.
 • Minimalizmus v kozmetike. Naozaj nepotrebujete vrámci dennej rutiny na seba ráno aj večer nanášať sedem vrstiev produktov. Stačí vám prípravok na odličovanie, očný krém, denný a nočný krém, alebo olej (jeden olej!) a sérum. Čo sa líčenia týka, netreba vám päť maskár. Stačí jedna-dve. Jedna na bežné dni a druhá pre dramatický efekt na výnimočné príležitosti. Jedna-dve lícenky, bronzer, základná paletka tieňov a základná ceruzka na oči. K tomu kvalitné štetce a obľúbený rúž červený a nude. Púder jeden na zimu, druhý na leto, pre mejkap či BB krém platí to isté. Jedno telové mlieko, jeden sprchový gél, to isté platí pre stajlingové prípravky na vlasy – z každého po jednom.

Minimalizmus na sociálnych sieťach

Prieskumy ukazujú, že Američania priemerne strávia viac ako tri hodiny denne na sociálnych sieťach. Nemyslím si, že Európania sú na tom inak. Napriek tomu, že sociálne siete sú skvelým spôsobom ako zostať v kontakte s priateľmi po celej zemeguli, či byť informovaný o eventoch vo vašom okolí, ani tu sa nemá nič preháňať. Naozaj nie je potrebné, aby ste sledovali všetkých a všetko. Ak ste uvedomelý človek, viete, že váš čas je príliš cenný na to, aby ste ho trávili sledovaním nezmyslov. Čas strávený na Facebooku, Instagrame, Snapchate či Twiteri treba limitovať. Inak onedlho zistíte, že ho bezcieľne mrháte prezeraním si už tisícej fotografie vyslovene zlej kvality, či čítate jeden status za druhým, ktorý vám nič nedáva a nijako vás neobohatí. Dohodnite sa sama/sám so sebou, ako často si bude sociálne siete púšťať a koľko času na nich strávite. Toto pravidlo potom aj dodržiavajte.

Minimalizmus vo vzťahoch

Zamyslite sa nad „priateľstvami“, ktoré udržiavate. Čo vás spája? Nie je to náhodou len to, že žijete v jednom a tom istom meste a vyskytujete sa denne na rovnakom pracovisku? Priatelia by mali byť ľudia rovnakých hodnôt, pred ktorými sa nebojíte obnažiť svoju dušu. Možno takých vo svojom živote máte a viete o ich hodnote, no nemáte čas, pretože ho trávite s tými prvými – ľuďmi z vášho okolia a pracoviska. Nebojte sa položiť si ešte raz otázku: „Čo mi prinášajú ľudia, s ktorými sa stretávam? Ako ich môžem obohatiť ja?“ Nebojte sa odpovede a nebojte sa podľa nej aj žiť. Je to vás život, váš čas. Je absolútne v poriadku tráviť ho s tými ľuďmi, s ktorými chcete.

Poznáte ten pocit, keď sa vraciate domov zo stretnutia a vaše srdce doslova spieva? To sú oni. To sú ľudia vášho života! Obklopujte sa nimi, čerpajte z ich rád a vy zasa odovzdajte niečo im. Stretnúť ľudí, s ktorými sa navzájom obohacujete a inšpirujete je obrovský dar. Dobre si ho strážte. S takýmito ľuďmi bude svet krásne miesto. Určite však poznáte aj ten pocit, keď sa vraciate domov zo stretnutia a cítite sa vyslovene mizerne. Máte pocit, že ste tam nemali ani chodiť a že išlo vyslovene o zabitý čas. Takéto stretnutia bude lepšie nevyhľadávať.

Staňte sa človekom, akého by ste chceli stretnúť. 

Minimalizmus a ja

Odkedy mi moja kamarátka, Katka, povedala o minimalizme, začala som sa oň zaujímať a čítať si o ňom. Okamžite mi bolo jasné, že túžbu po jednoduchom živote som nosila v srdci už dlho. Bolo to snáď pred rokom, či dvomi, čo som si na svoju nástenku na FB umiestnila header Live Simple. Minulý mesiac som začala triediť a vyhadzovať nepotrebné veci. Už som vytriedila plné vrecia oblečenia, vyhodila polovicu kozmetických zásob, upratala kúpeľňovú skrinku, predala zopár parfumov a dovolím si tvrdiť, že som ešte stále len na začiatku cesty. Ešte ma čaká vytriedenie kníh a časopisov a pri príležitosti výmeny zimných vecí za letné ďalšia selekcia oblečenia. Na toto leto tiež plánujeme vymaľovať celý byt, čo bude ďalším skvelým cieľom ako sa postupne prepracovať k minimalizmu. Nadšene sledujem, ako moje deti triedia hračky a posúvajú ich iným deťom. V detskej izbe ma vítajú upratané poličky čakajúce na absolútnu premenu detskej izby toto leto.

Vo vzťahoch sa postupne prepracúvam k dlhoročným a hlbokým priateľstvám. Keďže som typ človeka, ktorý má rád duchovne založených ľudí, rada sa stretávam práve s ľuďmi, s ktorými dokážeme vzájomne viesť skutočne hlboké rozhovory o živote a spolu duchovne rásť. To, čo má nové môjho otca koňa brat ma nezaujíma. Nikdy nezabudnem na stretnutie z úvodu tohto roka, kedy sme sedeli okolo stola štyri ženy a na krásne ozdobné servítky v tanieroch nám kvapkali slzy. Jedna z nás potrebovala oporu a tak sme nechali jedlo chladnúť a prežívali sme spolu s ňou jej chvíľu. O priateľstvo sa treba starať. Máme tu byť pre druhých práve vtedy, keď nás potrebujú, nech nám zavolajú hoc aj o polnoci. Nestačí vyberať si ľudí zo zoznamu vtedy, kedy sa nám to hodí, aby sme si skrátili dlhú chvíľu a trošku sa zabavili. Do priateľstva treba vložiť seba, svoj čas, svoje srdce. A najmä, priateľstvo nepozná porovnávanie.

Verte mi, či nie, ja ako kozmetická blogerka za posledné obdobie kozmetiku takmer nenakupujem. Míňam to, čo mám doma a môj plán je jasný: dokúpiť naozaj len to, čo miniem a čo naozaj potrebujem. Posledným nákupom bol nový parfum na leto a balzam na pery. Namiesto nákupov odkladám peniaze na sporiaci účet. Keď si môj manžel pred týždňom v Marionnaud kupoval nový parfum, pretože dopoužíval ten predchádzajúci, predavačka ma nezlomila ani na akciu druhého produktu s 30% zľavou. A na výstavu Beauty o dva týždne idem s presným zoznamom dvoch vecí. Som na seba hrdá ;o)

Čo sa sociálnych sietí týka, súkromne, mimo pracovných povinností, otváram len dve a to Facebook a Instagram presne 2x denne na 10 minút. Mnohé odbery som zrušila a čo nestihnem prejsť za tých 10 minút, to neuvidím a nechýba mi to. Mám tak oveľa viac času na čítanie, na rodinu a na cvičenie.

Ešte stále mám pred sebou dlhú cestu, no som rada, že som sa na to konečne dala. Ako sa vám páči predstava žiť minimalisticky? Ako by ste začali?

Obrázky zdroj. www.pixabay.com

 

6 komentárov


 1. Minimalizmus je len modna vlna. S castou clanku sa da suhlasit, no cast je prehnana. Nesuhlasim s hromadnym vyhadzovanim veci. Ved to je plytvanie. Kto sa rozhodne zit minimalisticky, nech necha veci dosluzit a dalsie nenakupuje. A este poradim, pristupom k strave a stravovaniu, ktore si opisala si vypestujete akurat potravinovu intoleranciu. Strava musi byt pestra. Kazdy nech si naziva ako chce a uvidime ake modne vlny pridu o rok 🙂


 2. Krasne zhrnute a napisane. Momentalne som na materskej a zijem minimalisticky. Donutilo ma to nahodou, treba totiz peniaze na ine, ale planujem to prehlbit. Da sa zit aj inak. Kvalitnejsie a ohladuplnejsie. Kedze je to uz druha materska tak som donosila vsetky svoje nakupene leginy, teplaky, rovnake rifle, tricka, vsetky odlozene tenisky a pominala som nahromadenu kozmetiku. Vsetko nepotrebne islo na burzu a ked sa nepredalo, tak na charitu. Na vsetko sa divam inak a nove veci si vazim viac…


 3. Áno, tiež nepotrebné oblečenie posúvam ďalej formou darovania. Je zaujímavé pozerať sa na svet inak, však? Najmä nemusieť mať to, čo majú ľudia naokolo. Je to veľmi oslobodzujúce.


 4. Presne ako si napísala – každý nech si nažíva ako chce ;o)


 5. Aj mňa to oslovilo, myslím, že článok je napísaný dobre a motivuje aj mňa k tomu, investovať do kvality a nie sa obklopovať konzumnými vecami a nakupovať všetko, čo sa na nás valí. Ibaže akosi nemám síl odolávať, asi som sa dostala niekde, kde nechcem byť. Ale pýtam sa aj ja, keď otváram peňaženku, či skutočne tie veci potrebujem. A tiež plánujem pretriediť šatník.


 6. Áno Vierka, to odolávanie je veľmi ťažké, no boj samého so sebou je vždy ten najťažší. Treba si stanoviť nejaký cieľ. Naozaj si to všetko spíš na papier a uvidíš, čo ti z toho vzíde ;o)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *