Topánky

Predstavte si svojej najobľúbenejšie topánky. Aké sú? Pohodlné kožené mokasíny, lodičky na tenkom vysokom podpätku, turistické boty, ktoré vás odnesú na vysoký kopec, z ktorého je výhľad na všetky svetové strany, alebo moderné značkové tenisky, v ktorých si pri behu pripadáte ľahká ako pierko?

Aké topánky najradšej nosí vaša dobrá priateľka? Podobné tým vašim, alebo celkom iné? Akú má veľkosť a tvar nohy? Skúste si s ňou tie vaše topánky vymeniť a chvíľku v nich kráčať. Aspoň kilometer. Ako sa v nich cítite? Ide vám to? Nebodaj sa podkýňate? Vravíte, že sú vám priveľké? Alebo vás, naopak, tlačia ako šľak?

A teraz si úprimne odpovedzte: existuje človek, s ktorým by ste si rada vymenila topánky? Chceli by ste kráčať v jeho šľapajách, žiť jeho životný príbeh? Cítiť sa tak, ako sa cíti on, zápasiť s jeho problémami, o ktorých možno ani netušíte, pretože navonok sa každý tvári, že všetko je oukej. Ak krútite hlavou, vedzte, že pokiaľ ste neprešli sedem míľ v topánkach iného človeka, neprináleží vám ho súdiť. Nemáte právo sa vyjadrovať ani k jednej, jedinkej oblasti jeho povahy, konania, či jeho jednotlivých životných krokov. Nerobte to. Nehodnoťte topánky svojej kamarátky, kolegyne, švagrinej, mamy, dcéry, nevesty či svokry. Neviete nič o bitke, ktorá sa odohráva vo vnútri vášho suseda. Starajte sa o svoje vlastné topánky ako len najlepšie viete, čistite ich, krémujte a leštite. To je to najlepšie, čo môžete urobiť, aby vám slúžili čo najdlhšie. A viete čo? Pochopte ma, ak u vás niekedy zazvoním a budem si chcieť skúšať vaše topánky. Len preto, aby sa nezabudlo.

Foto: www.pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *